חיפוש
  • שרון שכטר

איפה הם ואיפה אנחנו?

כשהדשא של השכן תמיד נראה לנו יותר ירוק ואנחנו כל הזמן בהשוואת מצבנו לאחרים, אין זה מפתיע שרובנו מבזבזים הרבה יותר מהיכולת הכלכלית האמתית שלנו. למה זה קורה לנו ואיך נוכל לנהוג אחרת בלי להרגיש שהפסדנו בתחרות.אנחנו חיים בעידן שבו אנחנו כל הזמן משווים את עצמנו לסובבים אותנו. איך הם נראים? איפה הם מבלים? מה הם קונים וכמה שהם מאושרים כל הזמן... לפחות ככה זה נראה בתמונות שהם מעלים לרשתות החברתיות, בשיחות הסלון עם החברים או עם השכנות בגינה הציבורית.

ומה איתנו? מה זה גורם לנו? אני בטוח שלפעמים אתם מוצאים את עצמכם שואלים: למה הם יכולים לטוס לחו"ל 4 פעמים בשנה, לקנות רכב חדש "מהניילונים" או לצאת כל שבוע לסיבוב שופינג ואנחנו לא??? איך זה שלהם יש מספיק כסף ולנו לא???


ומה שקורה לרבים מאיתנו בעקבות תחושת ה "לכולם יש וכולם יכולים" הוא שאנחנו פשוט "חיים את הרגע", כלומר מבזבזים וקונים כדי להשוות את עצמנו לסובבים בלי לעצור ולבדוק מה הגבול המשפחתי שלנו, כמה אנחנו באמת יכולים להוציא בכל חודש בהתאם לרמת ההכנסה שלנו. וככה אנחנו פותחים לעצמנו מינוס נחמד שמתחיל בקטן אבל גדל מחודש לחודש. נשמע לכם מוכר?


למה זה קורה לנו? אנחנו חיים בעולם המערבי ובתרבות עכשווית שמקדשת צריכה. הרי מזמן אנחנו לא קונים רק מה שאנחנו צריכים אלא גם כדי להרגיש טוב יותר עם עצמנו, לסמן את מעמדנו החברתי והכלכלי, ולצבור חפצים רבים שלא בכולם יש לנו שימוש. בעשרות השנים האחרונות רמת החיים שלנו עלתה באופן משמעותי אבל איתה גם הרגלי הצריכה והסטנדרטים שלנו. כשהייתי ילד יכולתי רק לחלום לטוס ל"חוץ לארץ" כשהיום יש ילדים מתחת לגיל 10 שכבר צריכים להחליף דרכון בשל עודף חתימות ביקורת גבולות.


אז בפעם הבאה שאתם משווים את עצמכם לאחרים תזכרו ש:

* לא כל הנוצץ זהב- בעידן הדיגיטלי כולם כל הזמן מראים רק את הדברים הטובים. לכו תדעו אולי הם במינוסים כרוניים, אולי הם חיים רק את הרגע ולא משאירים ליום שחור? לנו כראשי המשפחה יש אחריות לדאוג לצרכים המיידים והרגעיים של המשפחה שלנו אבל גם לצרכים העתידיים- חסכונות לשמחות ,אירועים גדולים, לימודים אבל גם לבלת"מים ותקופות שבהן נופלות עלינו הוצאות כלכליות בנסיבות פחות טובות.


* זה בעיקר עניין של סדרי עדיפויות: למרות שזה נראה שכולם כל הזמן גם מבלים, גם נופשים וגם קונים, בעצם כל משפחה שמה לעצמה בראש סדר העדיפויות את ה"בזבוזים" העדיפים עליה. יש כאילו שמעדיפים ל"בזבז" על טיסות לחו"ל, יש כאילו שדווקא מעדיפים להחליף את הרכב או הסלון כל 3 שנים. רוב המשפחות לא באמת יכולות להרשות לעצמן הכל.


* הכל בראש (שלכם)- אתם לא באמת בתחרות עם אף אחד. התקציב המשפחתי הוא שלכם וצריך לשקף אך ורק את הצרכים ואורח החיים של המשפחה שלכם. כנראה שכולנו צריכים תזכורת כזאת אחת לתקופה...


שלכם

שרון שכטר

15 צפיות0 תגובות