חיפוש
  • שרון שכטר

סיפור מחדר הייעוץ: תכנון כלכלי בארגון שמחה משפחתית


שלי ודוד (שמות בדויים) הם זוג בשנות ה-40 לחייהם שהגיעו אלי לייעוץ כלכלי אחרי שנים של התנהלות גירעונית והלוואות לכיסוי חובות. כמו בהרבה מקרים ההחלטה להגיע לייעוץ לוותה גם במאורע כלכלי קרוב הדורש הערכות ומקורות תקציביים.


במקרה הזה המאורע היה בר המצווה של בנם הבכור שהיה צפוי תוך חודש בלבד. בני הזוג רצו להרים לבנם אירוע של "פעם בחיים" וכבר נתנו מקדמות לספקים שונים, כשהבינו שהם חרגו מהיכולות הכלכליות שלהם ורוב הסיכויים שהאירוע לא יכסה את עצמו במתנות שיקבלו מהאורחים. בשלב הזה הם הגיעו אלי עם צורך דחוף בעזרה.


האמת שאני לא מאשים אותם , בתרבות ארגון האירועים שקיימת כיום בארץ, קל מאוד להיסחף ולהתחייב לאירוע שהוא הרבה מעבר ליכולות הכלכליות שלנו, שלא יכסה את עצמו ושישאיר אותנו בגירעון. הייעוץ והליווי שלי במקרה הזה כלל הבחנה בין ההוצאות ההכרחיות לארגון אירוע מכובד ושמח למשפחה ולאורחים לבין תוספות ושדרוגים לא הכרחיים שניתן לוותר עליהם. במקור למשל הם תכננו שבת חתן גדולה עם רשימת מוזמנים ארוכה ותוך כדי התהליך החליטו להסתפק בשבת חתן צנועה לקרובי המשפחה בלבד.


אבל מעבר לתכנון האירוע הנקודתי, אפשר להגיד כשהאסימונים נפלו גם ברמה הרחבה יותר. בתהליך שעברנו הזוג למד לבחון את היכולות הכלכליות האמתיות שלו ולהתנהל בתוכן, לתכנן מראש ולהבחין בין עיקר לטפל (או בין הוצאה הכרחית להוצאה של חוסר דחיית סיפוקים). אין לי ספק שלתכנון השמחה המשפחתית הבאה שלהם הם כבר יכנסו בעיניים פקוחות ואני שמח שהיה לי חלק בכך.


שלכם

שרון שכטר

11 צפיות0 תגובות