חיפוש
  • שרון שכטר

על השנה החדשה, קבלת החלטות ושינוי דפוסי התנהגות

לא ברור איך זה קרה אבל שנת ה'תשע"ט חלפה-עברה ושנת ה'תש"פ נכנסה לחיינו בסערה. תחילת שנה היא הזדמנות מצוינת לבחינה עמוקה יותר של חיינו, באילו תחומים אנחנו שבעי רצון ומסופקים ובאילו דרוש שיפור ושינוי. רבים מנצלים את המועד והתקופה הזו כדי לקבל "החלטות לשנה החדשה"- רשימה ארוכה של מטרות ויעדים במגוון תחומי החיים שאנחנו רוצים להשיג במהלך השנה.


הבעיה שהשנה עוברת מהר, ורוב ההחלטות והמטרות נשארות על הנייר ולא מיושמות בפועל. שנה אחר כך הנושאים האלו שוב צפים ושוב אנחנו מנסים לקבל החלטות לשנה החדשה וכך חוזר חלילה- נשמע לכם מוכר- תתנחמו בכך שאתם ממש לא לבד.


אנחנו בני האדם יצורים של הרגלים ודפוסי התנהגות קבועים. לפעול בתחום המוכר והבטוח היא ברירת המחדל שלנו. נכון, פעם בתקופה אנחנו בוחנים את חיינו מבחוץ ולא מרוצים מכל מה שאנחנו רואים אבל ביומיום ובשוטף קשה לנו לנהוג אחרת ממה שאנחנו כבר מכירים.


כמלווה משפחות בתהליכי הבראת כלכלת המשפחה אני נתקל בזה כל הזמן. זוגות ויחידים שמגיעים אלי ומספרים שהם תקועים בלופ של הוצאות גבוהות, מינוסים ולקיחת הלוואות כדי לסגור באופן מלאכותי את המינוס. או משפחות שבהן נכנס בכל חודש סכום כסף גבוה ומכובד מהמשכורות אבל רמות ההוצאות כל כך גבוהות כך שלא נשאר כלום. והם לא מצליחים לחסוך ולהתקדם בחיים.


אז איך שוברים את הלופ? איך מפסיקים להבטיח לעצמנו הבטחות שלא נוכל לקיים ולהמשיך להיות מתוסכלים בתחומים מסוימים בחיים? שמח להציע את השנקל שלי בנושא, בדגש על שינוי דפוסי התנהגות בתחום הכלכלה והתנהלות המשפחתית:


הגדירו לעצמכם מטרות ולא חלומות . מה ההבדל אתם שואלים? מצאתי ברשת משפט שמסכם אותו בצורה כל כך מדויקת: "מטרה היא חלום עם תאריך יעד". ספרו לעצמכם מה בדיוק אתם רוצים להשיג ובאיזה פרק זמן. במקום להגיד : "אנחנו רוצים להיפטר מהמינוס" אמרו אנחנו רוצים להיפטר מהמינוס תוך חצי שנה למשל.


פרקו את המטרה הכללית למטרות קטנות וישימות- אם תראו לנגד עינכם רק את הגשמת החלום הגדול תתייאשו די מהר. לעומת זאת חלוקה למטרות/ יעדים קטנים לאורך הדרך תיתן לכם תחושת סיפוק והצלחה גדולה הרבה יותר. כל יעד שיוגשם יוביל אתכם קרוב יותר למטרת העל. במקום להגיד אנחנו רוצים לחתוך 5000 ₪ בהוצאות המשפחתיות החליטו שאתם בוחנים כל תחום הוצאות לגופו ומייעלים כל אחד בנפרד כך שבסופו של דבר תצליחו להוריד את ההוצאה המשפחתית ב- 5000 ₪.


הקנו לעצמכם דפוסים חדשים וחיובים שיקדמו אתכם למטרה שלכם- אמרנו כבר שאנחנו כבני האדם נוטים לחזור למוכר והבטוח. אבל אם אנחנו באמת רוצים להשתנות אנחנו חייבים להרגיל את עצמנו ואת כל מי שאיתנו בתהליך לדרך פעולה חדשה . אם עד היום הייתם רגילים לחלק ולקנות בתשלומים כל הוצאה גדולה מהיום ננסה להרגיל את עצמנו שלא לפעול כך אלא לתכנן מראש את ההוצאות הגדולות ולהקצות להן סכום כסף יעודי למשל.


שתפו ובקשו עזרה כדי להגשים את המטרה שלכם- אם רשימת ההחלטות לשנה החדשה שכתבתם תישאר במגירה רוב הסיכויים ששם תמצאו אותה גם בתחילת השנה הבאה. ככל שתשתפו מעגלים רחבים יותר במטרות שלכם ולא תתביישו לבקש עזרה והכוונה מהסביבה, רוב הסיכויים שבאמת תצליחו להגשים אותם . בתחום כלכלת הבית זו ממש לא בושה לפנות לעזרה של איש מקצוע. לקבל הסתכלות חיצונית אובייקטיבית על ההתנהלות שלכם שיכולה לגרום לשינוי אמיתי בדפוסי ההתנהלות.


מאחל לכם שנה מלאה בהגשמה בכל תחומי החיים

שרון שכטר

37 צפיות0 תגובות