חיפוש
  • שרון שכטר

שנה חדשה בפלוס+

השנה החדשה הבאה עלינו לטובה היא הזדמנות מצוינת לפתוח דף חדש מבחינת ההתנהלות הכלכלית-המשפחתית ולבצע שינויים קטנים שיכולים לחסוך לנו הרבה בטווח הארוך.


בשגרת החיים העמוסה שכולנו חיים בה, קשה לקחת פסק זמן כדי לבצע תכנון משפחתי כלכלי, אבל תחילת שנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לשבת ולהבין מה צפוי לנו השנה ברמה הכלכלית-המשפחתית. אז איך נדע? קודם כל נבדוק מה היה לנו בשנה הקודמת. לא מעט מהנתונים בתכנון השנתי הם קבועים: גובה המשכורות ,התשלום החודשי למשכנתא/ שכר הדירה, עלויות החינוך ועוד. לניתוח כזה יש גם תוצר נוסף, מדד מאוד מדויק על מצבם הכלכלי: האם אתם מרוויחים יותר או פחות ממה שאתם מוציאים?


אחרי שחישבתם את המאזן שלכם לשנה הקודמת, תוכלו לדעת באופן ראלי כמה כסף תצטרכו להקצות לכל אחד מסוגי ההוצאות (מזון, נסיעות, קניות, בלויים וכו') ובמידה והמאזן שלכם שלילי באיזה תחום צריך וכדאי לקצץ ולחסוך.

ואיך תוכלו לחסוך ולהתייעל כלכלית ברמה השנתית?


עשו סדר בהוצאות הקבועות והשוו מחירים

תחילת שנה היא זמן מצוין לבדוק ולהשוות מחירים של כל ההוצאות החודשיות הקבועות שלנו: ביטוחים, הוצאות תקשורת , עמלות לבנקים ומנויים נוספים (לעיתון, לחדר כושר ועוד).


בצעו השוואת מחירים!!! התחרות בין החברות גדולה ורוב הסיכויים שאם תבקשו הצעות מחיר נוספות תוכלו להוזיל את העלויות. גם אם מדובר בכמה שקלים בודדים של חסכון הם מצטברים ואם תבצעו את הבדיקה עבור כל ההוצאות מהסוג הזה יכול להיות שתגיעו לחיסכון חודשי מכובד. מעבר לכך יכול להיות שתגיעו למסקנה שחלק מההוצאות האלו הן לא הכרחיות ותוכלו לבטל חלק מהמינויים והוראות הקבע שלהם וכך לחסוך אפילו עוד קצת.


פעלו בתוך תקציב מוגדר מראש

החליטו על מגבלת תקציב לכל אחת מסוגי ההוצאות שלכם. במידה ומצאתם שחלק ניכר מהתקציב שלכם מוקדש לבילויים או קניות למשל, תוכלו להחליט על סכום חודשי קבוע למטרות האלו ולא לחרוג ממנו. כמובן שיש יוצאי דופן אבל במידה וחרגתם בחודש מסוים ניתן לאזן בחודש הבא כדי שברמה השנתית ההוצאות בכל תחום יישארו בשליטה.


רכישות גדולות עתידיות

חשוב להתכונן מראש לרכישות גדולות שיכולות להכביד מאוד על התקציב החודשי שלנו. קניה של רכב, ריהוט לבית או מכשירי חשמל צריכה להיעשות בהחלטה מודעת ושקולה. עשו לעצמכם סדר עדיפויות מבחינת רכישות גדולות והחליטו מתי תבצעו אותן. מומלץ בצעו סקר שוק מקיף כי ההפרש בין חנויות שונות יכול להגיע למאות ואלפי שקלים. דרך נוספת להגיע להנחה משמעותית היא לחכות למבצעים- במוצרי חשמל למשל בחודש דצמבר יש הרבה מבצעים לדגמים של השנה הנוכחית לפני שיוצאים הדגמים החדשים.


*טיפ חשוב לפני רכישה גדולה- התחילו לחסוך לרכישה מבעוד מועד מתוך ההוצאות השוטפות ובמקום לחלק לתשלומים במעמד הקניה.


אירועים משפחתיים

לא סתם יש אנשים שמתייחסים להשתתפות באירועים ושמחות כקנס. יש תקופות בחיים שצריך משכורת נוספת רק למימון ההוצאה הזו. במידה ואתם מתכוננים לאירוע משפחתי שלכם חשוב מאוד להבין מה היכולת הכלכלית שלכם ולא להיכנס להוצאות כבדות. שקללו את כל העלויות שלכם (גם האיפור, סידור השיער, הבגדים וכו') וזכרו- זה רק ערב אחד בחיים, לא שווה להיות במינוס בגללו.


במידה וצפויה לכם שנה רווית אירועים בתור אורחים אני ממליץ להכניס את ההוצאה למאזן השוטף כדי למנוע הפתעות ומינוסים. זכרו שלא לכל אירוע אתם חייבים להגיע, תנו מתנות מכובדות אבל בהתאם למצב הכלכלי שלכם.


בהצלחה!

שרון שכטר

5 צפיות0 תגובות