חיפוש
  • שרון שכטר

יוצאים לחופשה המשפחתית וחוזרים עם עודף (בארנק)

עודכן: 12 בפבר׳ 2019

אוגוסט בפתח והדבר הכי הגיוני לעשות כשהטמפרטורות עולות ומסגרות החינוך סגורות (לפחות בחלק מהחודש) הוא לארוז את בני המשפחה והפקלאות לחופשה משפחתית כהלכתה. מה זה אומר מבחינת התנהלות כלכלית? איך לא מסיימים את החופשה עם חור בכיס?החופשה המשפחתית בפתח, אבל אל תהיו במתח. כמו כל אירוע כלכלי בחיים, על ידי תכנון מוקדם, שאילת שאלות והגדרת גבולות גזרה ניתן ליהנות בחופשה וגם להישאר במסגרת תקציבית בלי הפתעות בסוף החודש. אספתי לכם כמה טיפים חשובים שעובדים נהדר עבור המשפחה שלי ועבור משפחות שאני מלווה.


הגדירו מסגרת ואופי לחופשה

דבר ראשון שנעשה הוא להגדיר מסגרת תקציבית כוללת לחופשה ולא פחות חשוב להגדיר גם מה יהיה אופי החופשה: קמפינג תחת כיפת השמיים או מלון 5 כוכבים? ארוחות במסעדות כל היום או גם ארוחות שתכינו לבד? בילויים חינמיים או אטרקציות בכסף? כמובן שזה לא שחור ולבן, אבל חשוב מאוד להחליט מראש ולשתף את כלל בני הבית כדי למנוע אכזבות והחלטות של הרגע האחרון שיכולות להגדיל את ההוצאה במסגרת החופשה. את המסגרת הכוללת נחלק לסוגי ההוצאות שיהיו לנו בחופשה: טיסות ונסיעות, אוכל, לינה, בילויים וקניות. על מנת להקל על המעקב נחסיר את ההוצאות הגדולות (טיסות, מלונות) מהתקציב הכולל וכך נדע כמה תקציב נשאר לנו להוצאות היומיות. הביאו אתכם את טבלת התכנון המקדים ובצעו מעקב יומי שוטף (אפילו על פתק או בטלפון הנייד).


תכננו מראש, השוו מחירים ורכשו כרטיסים

ידע זה כוח ובמקרה של חופשה משפחתית בארץ או בחו"ל ידע ותכנון מוקדם יכולים לחסוך לכם כסף והרבה. בעידן הדיגיטלי ניתן להשוות את מחירי הטיסות והמלונות בלחיצת כפתור ולהגיע להצעות הזולות ביותר- ההפרש יכול להתבטא במאות שקלים. מעבר לכך שניתן לתכנן את כל מהלך הטיול והמקומות שתבקרו בהם על בסיס מידע והמלצות בקבוצות ואתרים של אנשים שכבר היו באותו מקום ולהגדיל ולקנות מבעוד מועד כרטיסים וקופונים לאטרקציות, מוזיאונים, פארקים ועוד.


שתפו את כלל בני המשפחה

אני מאמין שכלל בני הבית צריכים להיות שותפים ומודעים להתנהלות בתוך המסגרת הכלכלית של החופשה. כמובן שכל אחד בהתאם לגילו, אבל אין שום סיבה שבחופשה המשפחתית הילדים שלכם יראו בכם צ'ק פתוח. בהתאם לאופי החופשה שתכננתם הגדירו איתם גם את כמות הבילויים, הממתקים והקניות לכל אחד. במידה ואתם נותנים להם דמי כיס, החופשה המשפחתית היא זמן מעולה עבורם לקנות גם מהכסף שלהם על מנת שיקבלו פרופורציות ויבינו את ערכו של הכסף שאתם עובדים כל כך קשה בשבילו.


אל תשכחו את השופינג...

אין ספק שקניות הם חלק חשוב בחופשה עבור רובנו, אבל על מנת שלא נסיים את הנופש במינוס גדול בהרבה ממה שתכננו כדאי להתייחס גם להוצאה הזו. עוד בבית כדאי לשאול את עצמנו כמה שאלות הכוונה: אילו דברים אתם באמת צריכים לקנות? מה כדאי לקנות באזור שאתם נוסעים/טסים אליו (מוצרים שמאפיינים את האזור או שידועים כזולים שם)? למי אתם צריכים לקנות מתנות? בשלב שני נגדיר תקציב שופינג מתוך מסגרת התקציב הכוללת של החופשה. אפשר לחלק את התקציב הזה באופן יומי או עבור כל אחד מבני הבית בנפרד.


ותמיד יש בלתמ"ים

ואחרי כל התכנון הקפדני, בחיים כמו בחיים יש גם הפתעות אז ההצעה האחרונה שלי היא להשאיר אחוז מסוים של תקציב להוצאות בלתי צפויות שיתגלו לאורך הדרך. כדאי להקצות לכך לפחות 10% מהתקציב הכולל ולא להרגיש רע כשתבזבזו אותם.


אז זכרו (צק ליסט):

* הגדירו מסגרת תקציבית כוללת לחופשה

* בחרו את אופי החופשה

* הפחיתו את ההוצאות הגדולות והקבועות והגדירו תקציב בזבוזים יומי

* תכננו מראש ובצעו השוואות מחירים

* קנו מבעוד מועד כרטיסים לאטרקציות

* שתפו את הילדים בתכנון והגדירו להם מסגרת תקציבית אישית

* אל תשכחו להכניס את השופינג לתכנון התקציב

* השאירו מקום להוצאות בלתי צפויות

* בצעו מעקב בזמן אמת על ההוצאות


והכי חשוב, אל תשכחו להנות...

שלכם

שרון שכטר#חופשהמשפחתית #טיולמשפחתי #מסגרתתקציביתבחופשה

19 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול