חיפוש
  • שרון שכטר

המיתוסים הגדולים בהתנהלות כלכלית-משפחתית!!!! חלק 1

עודכן: 20 בפבר׳ 2019


זה לא סוד שרובנו לא ממש אוהבים שינויים. וכדי להצדיק לעצמנו מדוע לא צריך להשתנות כשזה מגיע לארנק שלנו והדרך שאנחנו מתנהלים עם הכסף שבו, יש משפטים והצהרות שאני שומע מלקוחות כל הזמן. הם בדרך כלל נאמרים כהצדקות להתנהלות כלכלית לא בריאה ורובם ממש לא נכונים. אז החלטתי לאסוף אותם ולבדוק אחת ולתמיד באילו מיתוסים יש אמת ולהפריך את האחרים:


"ההוצאות וההכנסות שלנו קבועות ,אין באמת מה לשנות בהתנהלות הכלכלית"

המון זוגות בטוחים שההכנסות וההצעות שלהם קבועות ואין באמת מה ומאיפה לשנות. המשכורות שלהם לא משתנות באופן משמעותי מחודש לחודש ומהצד השני גם ההוצאות: המשכנתא, התשלומים למסגרות החינוך, ההוצאות על דלק ותחבורה, הקניות בסופר ועוד. אבל ברגע שאנחנו צוללים לעומקן של ההוצאות אנחנו מבינים שיש כל מיני דרכים לחסוך ולהתייעל: המותרות, העמלות והביטוחים, הבילויים ועוד... פתאום נופל האסימון שיש מאיפה לשנות ושינויים קטנים בהתנהלות יכולים להגיע לחסכון משמעותי ברמה החודשית והשנתית....


"יהיה בסדר, הכל יסתדר"

יש משפט יותר ישראלי מ "יהיה בסדר"? אנחנו הישראלים משתמשים בו בתדירות גבוהה בכל תחומי החיים וגם לגבי ההתנהלות הכלכלית. המון אנשים משוכנעים שיהיה בסדר- המינוס שלהם ייסגר, הם יצליחו לחסוך כסף, יקבלו העלאה בעבודה, ויבזבזו פחות אבל לא עושים משהו באופן אקטיבי כדי לגרום לזה לקרות. זה באמת נחמד לחשוב שהכל יסתדר באופן קוסמי אבל אם להיות יותר פרקטיים, יש המון מה שאתם יכולים לעשות כדי לגרום לזה לקרות... מספיק לטמון את הראש בחול, תתחילו לבדוק איך אתם מתנהלים כללית, כמה את מכניסים וכמה מוציאים ובצעו שינויים כדי להסיט את המאזן לפלוס. במקום להגיד יהיה בסדר ולחשוב שמישהו אחר ידאג שיהיה בסדר עבורכם. אני ממליץ לכם לעשות כל מה שאתם יכולים כדי לוודא שיהיה בסדר.


אני יודע כל מה שצריך לדעת, מה אתה (יועץ לכלכלת הבית) כבר יכול לחדש לי???

את המשפט הזה אני שומע בדרך כלל מזוגות שמגיעים אלי לייעוץ בפעם הראשונה כתוצאה מרצון של אחד מבני הזוג, כשבן הזוג השני לא ממש בעניין. ואז כדי להצדיק את חוסר העניין או הרצון שלו (או שלה) להתחיל תהליך להבראת כלכלת הבית, הם בדרך כלל ישדרו לי שבאמת אין צורך בשירותיי כי הם מכירים את ה"תורה" ויודעים הכל.

האמת, אני ממש לא מתרגש לשמוע את זה. יש הבדל מאוד גדול בין לדעת משהו לבין ליישם אותו. ועם יד על הלב כמה מאתנו עוקבים באופן שוטף אחרי ההוצאות וההכנסות שלהם ברמה החודשית? כמה יודעים להגיד, אם ישאלו, כמה הם מכניסים וכמה מרווחים? מהניסיון שלי רוב האנשים (בטח במעמד הבינוני ומעלה) ממש לא מתעסקים בנתונים האלו ברמה השוטפת. אני חושב שעיקר הערך המוסף של הליווי שלי הוא שאני גורם בלתי תלוי (מהאו"ם). כלומר חוץ מהידע והכלים הרבים שאני מציע, אני מגיע מזווית חיצונית שיכולה לתת הרבה רעיונות ודרכים מחוץ לקופסא (המשפחתית) להתייעלות כלכלית.


"יש דברים שאנחנו לא יכולים לוותר עליהם (כדי להפחית בהוצאות)"

הדבר שאנשים הכי חוששים ממנו כשזה מגיע להחלטה האם להתחיל בתהליך מודעות פיננסי הוא הצורך לבצע "ויתורים כואבים". לכל אחד מאתנו יש את ההוצאות האלו שהוא חושב שאין סיכוי שהוא מוותר עליהם: עוזרת הבית פעם בשבוע/ ארוחה במסעדה/ חופשות משפחתית בחו"ל/ טיפולי יופי ואסתטיקה ורשימת הדוגמאות עוד ארוכה. אז בהקשר הזה יש לי שני דברים להגיד:

כמו בדיאטה- לא חייבים לוותר, אפשר פשוט להפחית במינונים. אולי לא תצאו כל חודשיים לנופש בצימר אלא אחת לחצי שנה? אולי תחליטו שהעוזרת תגיע אחת לשבועיים ולא כל שבוע?

דרגו את ההוצאות והחליטו מהם המותרות שאתם פשוט לא מסוגלים בלעדיהם ועל אילו הוצאות כן ניתן לוותר.


אז אל תתנו למיתוסים לנהל לכם את החיים. קחו את גורלכם ואת המושכות לעגלת כלכלת הבית בידיכם.


שלכם

שרון שכטר

16 צפיות0 תגובות